O nás

OMS J.Hradec – SK Dačice

V roce 1945 měl OMS v J. Hradci (bez Dačic a Třeboně) 338 členů, koncem roku 1947 to bylo již 516 členů, z toho 453 řádných, 62 myslivců z povolání a 1 mimořádný. Příjem za členský příspěvek činil 121 700 Kč, pro ústředí odvedeno 77 840 Kč a na činnost OMS J. Hradec zbylo 43 860 Kč. V příspěvku pro ústředí byl z příspěvku člena ČMJ placen povinný odběr časopisu Stráž myslivosti 40,- Kč, 28 Kč dělalo zákonné pojištění odpovědnosti, 7 Kč pojištění úrazu, 85 Kč spolkový příspěvek a 20 Kč organizační příspěvek. Zápisné bylo 50 Kč. Ústředí  tak každý člen platil 65 % příspěvku.

V roce 1950 měl OMS v J. Hradci již 667 členů.

V roce 1960 došlo ke sloučení okresů, pod Okresní myslivecký spolek  Jindřichův Hradec se tak dostal i OMS Dačice a OMS Třeboň. Od roku 1961 byl změněn název na Československý myslivecký svaz, od roku 1969 jsme se jmenovali Český myslivecký svaz a od roku 1993 jsme Českomoravská myslivecká jednota.

Druhá střelnice je v Zahrádeckém lese v Dačicích a i tato střelnice byla zbudována v padesátých letech ještě tehdy OMS Dačice. Je 2. kategorie.  I na této střelnici je zvlášť vidět péče 20 členů střelecké sekce v Dačicích. Je odtud krásný pohled na část města Dačice a jeho přilehlé okolí. Zde je vybudována 5ti vrhačková baterie, včetně vrhačky Falcon na americký trap. Dále je zde jedno lovecké kolo s vrhačkami Falcon a velmi zajímavé střeliště – zajíc na průseku s asfaltovými terči – opět s vrhačkami Falcon. Vedoucím dačické střelecké sekce je Bohuslav Ferdan.

Obě střelnice mají vybudované důstojné zázemí a tak není divu, že je na obou střelnicích po dobu půl roku o víkendech pravidelný provoz. Střeleb se zde ale mohou zúčastnit pouze členové ČMMJ a to z důvodu jejich pojištění pro tuto činnost u Halali, všeobecné pojišťovny a.s. a v neposlední řadě i proto, že Okresní myslivecký spolek v Jindř. Hradci investoval za posledních 10 let do obou střelnic více jak 1 milión Kč.

Každoročně se na střelnicích „spotřebuje“ kolem 75000 ks asfaltových terčů a tak hlavní poděkování patří všem členům obou střeleckých sekcí, kteří provoz o sobotách a nedělích zajišťují a další volné dny věnují údržbě zařízení či výstavbě a modernizaci střelišť.

Na každé střelnici pak každoročně probíhají 2 střelecké závody, v Dačicích  v lednu Novoroční pohár a v květnu brokový čtyřboj tříčlenných družstev a v Jindř. Hradci na Fedrpuši již tradiční „Pomlázkové střílení o Řečického kapra“ – vždy o velikonoční sobotě, který je současně pro střelce okresu Jindř. Hradec i okresním přeborem ve střelbě na LK a trapu a poslední červnovou sobotu je to „Brokový čtyřboj jednotlivců“ o putovní pohár předsedy OMS – střílí se 95 terčů, a to LK, skeet, trap a autom. trap 10 m.